TRAWA NATURALNA

System PERMAVOID zatwierdzony przez FIFA i UEFA

Firma PERMAVOID LTD z Anglii wraz instytutem badawczym STRI ( SPORTS TURF RESEARCH INSTITUTE ) opracowała i opatentowała technologię pozwalającą uniknąć kosztownego i uciążliwego dla środowiska wykonania podbudowy pod boisko piłkarskie w technologii tradycyjnej ( kruszywa mineralne + drenaż liniowy) i zastąpienie ich panelowym systemem polipropylenowym, który łączy w sobie funkcje podbudowy i drenażu a dodatkowo dzięki specjalnym stożkom kapilarnym umożliwia pobór wody z paneli i „podlewanie” od dołu korzeni trawy. To rewolucyjne rozwiązanie umacnia korzenie, ułatwia wprowadzanie do systemu środków wzmacniających trawę, całkowicie eliminuje podlewanie trawy oraz zapobiega podtopieniom płyty boiska w czasie ulewnych deszczów! Wszyscy pamiętamy mecz POLSKA – ANGLIA przerwany z powodu ulewy, kiedy to stadion zamienił się w jezioro. W przypadku gwałtownych czy długotrwałych opadów atmosferycznych nadmiar wody jest automatycznie (po przekroczeniu ustalonego poziomu) odprowadzany na zewnątrz. Zdolność gromadzenia wody w przypadku pełnowymiarowego boiska piłkarskiego o powierzchni 8.000 m2 to ponad 1000m3.

 

Zalety dla środowiska?

 

 • materiał, z którego wykonano panele polipropylenowe pochodzi z recyclingu i podlega recyclingowi,
 • 1 ciężarówka paneli PERMAVOID = 21 ciężarówek tłucznia potrzebnych do wykonania podbudowy z kruszyw mineralnych ( mniejsze koszty transportu, mniejsze zanieczyszczenie środowiska )
 • znaczne skrócenie czasu budowy,
 • mniejsze ryzyko opóźnień prac wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych ( tzw. ryzyko pogodowe )

System PERMAVOID to pierwsza na świecie podbudowa wykonana w fabryce!

 Jak wiemy trawa potrzebuje wody i tlenu a system PERMAVOID znakomicie dawkuje jej zarówno wodę jak i dostarcza tlen. Za pomocą systemu PERMAVOID aplikujemy trawie wszelkie niezbędne do wzrostu i wzmocnienia środki odżywcze.

 Jak to działa?

Otóż z paneli PERMAVOID o grubości 85mm oraz nieprzepuszczalnej membrany PERMALOAN wykonuje się szczelny zbiornik. Panele zaopatrzone są w stożki kapilarne i od góry przykryte są specjalną geowłókniną, która rozprowadza równomiernie wodę na całej powierzchni. Warstwa ziemi ( grubości ok. 20cm) równomiernie i na całej powierzchni nasiąka wodą i zaopatruje w nią korzenie. Kilkuletnie badania laboratoryjne  oraz terenowe na polach testowych zbudowanych przez SPORTS TURF RESEARCH INSTITUTE w wielu miejscach na świecie pokazały niezawodne działanie systemu. Dodatkowo w warstwie ziemi można umieścić typowe urządzenia do podgrzewania murawy boiska.

Technologia PERMAVOID wzbudziła ogromne zainteresowanie FIFA i UEFA , które po kilkuletnich badaniach i testach zaakceptowały  ją do budowy profesjonalnych boisk piłkarskich.

Podbudowa PERMAVOID tworzy idealnie równą, sztywną i stabilną płytę.

Poza płytą boiska umieszczone są proste urządzenia zarówno do kontroli i uzupełniania stanu wody w panelach niezbędnej do zaopatrywania systemu korzeniowego jak i do odprowadzenia nadmiaru wody deszczowej po przekroczeniu ustalonego poziomu.

Boisko powstaje zdecydowanie szybciej umożliwiając wykonawcom zaoszczędzenie czasu pracy ludzi i

sprzętu.

Boisko zbudowane w technologii PERMAVOID jest objęte wieloletnią gwarancją a jego projektowanie i budowa odbywa się pod ścisłą kontrolą SPORT TURF RESEARCH INSTITUTE i PERMAVOID.

 Korzyści z zastosowanego systemu PERMAVOID :

 

 • dostawa wody “na żądanie”
 • stała, kontrolowana jakość wody
 • łatwość zaopatrywania trawy w składniki odżywcze
 • doskonały wzrost trawy
 • silne ukorzenienie trawy
 • kontrolowany poziom wody deszczowej
 • możliwość stosowania systemów ogrzewania murawy

 

W razie jakichkolwiek pytań bardzo prosimy o kontakt.